Közlekedj okosan!

Csinálj kátyút, ülj fel a TudományExpresszre, ismerkedj önvezető járművekkel a Kutatók Éjszakáján!

A kátyúkészítés tudománya

Tudod, mi az útépítés alapigazsága? Az utakat 5 fő elem károsítja: a 4 évszak és a közlekedők. 🙂 Az utak tervezése, kivitelezése és fenntartása nagyon komplex mérnöki feladat, amelybe egy rövid időre most te is bepillanthatsz. Készítsd el a tökéletesnek vélt utadat, aztán gyorsan tedd is tönkre! Kövesd el ugyanazokat a hibákat, amelyek bekövetkezhetnek egy útépítés során!

TudományExpressz – a kutatók villamosa

Csatlakozz a Bay Zoltán Kutatóközpont csapatához egy izgalmas utazásra a TudományExpressz fedélzetén, amely a 47-es villamos vonalán közlekedik! A villamost kutatóállomásként rendezik be, ahol interaktív programokkal és élménydús felfedezésekkel várnak. Kukkants be a Kutatói Sarokba, ahol meghatározó, de talán kevésbé ismert tudósok életébe és kutatásaiba pillanthatsz be. Ha a környezettudatosság érdekel, látogass el a Szelektív Hulladékgyűjtő Állomásra, ahol többet tudhatsz meg a tengeri szemétszigetekről és azok megelőzéséről. Az Interjúszobába is beugorhatsz, ahol egy valódi kutatóval beszélgethetsz. Ne hagyd ki a villamoson zajló kísérleteket és tudományos játékokat sem! Lenyűgöző utazás a tudomány világába.

Ki vezeti az önvezető autót?

Csatlakozz egy izgalmas, egyórás bemutatóhoz az aiMotive központjában, ahol bepillantást nyerhetsz az önvezető autók világába! A program során interaktív formában ismerkedhetsz meg saját fejlesztésű szimulációs szoftverükkel, a szenzorokkal és autonóm rendszerekkel, amelyek az önvezető járművek alapját képezik. Emellett beleláthatsz az AI-alapú fejlesztések kulisszatitkaiba is, amelyek a jövő biztonságosabb közlekedéséhez járulnak hozzá.

Felhajtó erő?! A légi közlekedés meteorológiai vonatkozásai

Napjaink közlekedési szokásainak szerves részét képezi a repülés, akár rövidtávú regionális, akár hosszútávú kontinentális repülésre gondolunk. Annak ellenére, hogy a repülés statisztikailag az egyik legbiztonságosabb közlekedési forma, sokan ódzkodnak tőle. Kétségtelen, hogy ahogy a szárazföldi, vagy vízi közlekedésben is, itt is előfordulnak incidensek, balesetek, ritkábban katasztrófák. A balesetek egy részének hátterében különböző meteorológiai jelenségek állnak. A Debreceni Egyetemen ezeket a jelenségeket vizsgálják néhány megtörtént eset bemutatásán keresztül.

Kövesd Ariadné fonalát!

Interaktív módon ismerheted meg az Óbudai Egyetem munkatársai által fejlesztett Ariadné Vakvezető Rendszert. Bekötött szemmel járhatod be a tesztútvonalat, megtapasztalva a fehér bottal való közlekedést.

2024. szeptember 19.