Aktuális programajánlónk azoknak szól, akik ha tehetnék, minden évben Sherlock Holmesnak öltöznének a farsangon.
Sherlock Holmes és a következtetés tudománya
Miért nyűgöznek le minket mind a mai napig Sherlock Holmes történetei? Miben áll elméjének különlegessége? Mi is válhatnánk ilyen nagyszerű következtetőmasinákká? A BME előadásán kiderül, hogy sikeres nyomozásainak egyik titka az elmepadlás technikája, illetve hogy elfogult gondolkodásmódunk és emlékeink miként befolyásolhatják következtetéseinket. Azt is megtudhatod, miért nem dedukció adja az alapját Sherlock Holmes logikájának. Egy képzeletbeli nyomozáson vehetsz részt, melynek során világossá válik a sherlocki és a watsoni elme közötti eltérés. Ahogy a zseniális detektív mondaná: „A játszma elkezdődött.”
Régészt vagy rendőrt? – interaktív nyomozós játék
Az Esztergomi Vármúzeum programján ki kell találnod egy csontváz és a mellette talált nyomok és tárgyak alapján, hogy régészt vagy rendőrt hívnál a helyszínre. A játékban résztvevőkből két csoportot alkotva régészek és antropológusok lesznek, akiknek meg kell határozniuk a csontváz nemét, korát, betegségeit, és megpróbálni megállapítani a halál okát és a csontváz mellett talált tárgyak korát. A játékban való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
„Ügynökök éjszakája” – szerepjáték
1957. március 13-án a reggeli órákban téged és barátaidat letartóztattak illegális röplapkészítésért. Csak közületek lehetett valaki, aki elárulta a rendőrségnek, mire készültök. Az őrszobán várjátok sorsotokat. Egy éjszakátok maradt, hogy kitaláljátok, ki közületek a beépített ember. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának programja regisztrációhoz kötött.
„Letettük a fenyőfát” – a Fenyő-gyilkosság nyomozói szemmel
Ki ölette meg Fenyő Jánost? A kérdés az 1998. február 11-i merénylet óta az egész országot foglalkoztatja, hamarosan azonban jogerősen is pont kerül a rejtélyes ügy végére. Az eljáró rendőrök rendkívül nehéz és ritka esettel találták magukat szemben. A zátonyra futott ügy nyomozása az Országos Rendőr-főkapitányság úgynevezett „döglött ügyek” osztályának munkája révén megoldódni látszott, azonban az elsőfokon eljáró Fővárosi Törvényszék csak 2024. februárjában tudott ítéletet hirdetni. Megannyi megválaszolatlan kérdés, a bizonyítás nehézsége, a sértett és a vádlottak személye, az egymásnak ellentmondó vallomások mind hozzájárultak ahhoz, hogy valóban a Fenyő-ügy legyen a magyar kriminalisztika egyik leghíresebb ügye.
“Letettük a fenyőfát.” – olvasható az egyik rendőri jelentésben. De vajon hogyan készültek ezek a rendőri jelentések? Hogyan zajlott a nyomozás, hogyan születhetett meg majd’ 30 évvel a merénylet után az elsőfokú ítélet? Ezekre és hasonló kérdésekre kaphatsz elsőkézből választ dr. Kovács Lajos nyugalmazott rendőrezredestől, aki a “döglött ügyek” osztályának egykori vezetőjeként a nyomozást irányította. Ha érdekel, mi állhat Fenyő János megöletése mögött, illetve hogyan indul egy ilyen ügy nyomozása, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán a helyed!
Mindent tudó családfa-generátoruk nincs ugyan, de Budapest Főváros Levéltárában segítenek neked eligazodni az anyakönyvek, illetve egyéb elektronikus és papíralapú források, adatbázisok rengetegében. Néhány család példáján keresztül mutatják be, milyen előzetes információk birtokában, milyen forráscsoportok megmozgatásával érdemes a felmenők nyomába indulni.
Állati nyomozás, avagy kinek a nyomában járunk?
Az éjszaka leple alatt turpisság történt. Valaki megdézsmálta a takarmányraktárt. Az elkövetőnek hűlt helye, de nyomot hagyott maga után. Ki tudod találni, ki a tettes? Gyere és próbáld meg beazonosítani az elkövetőt a hátrahagyott szőr- és tollminta alapján!