Magyar kutatók részvételével készült egy olyan innovatív számítógépes adattár, amelynek segítségével megvizsgálhatjuk, hogy az Internet böngészése közben önként vagy tudtunkon kívül megosztott adatainkat milyen nyomkövetők és hogyan gyűjtik be.
Mindennapjaink állandó és nélkülözhetetlen szereplője és kelléke lett az Internet. Legtöbben ezen keresztül intézik pénzügyeiket, vásárlásaikat, tartják a kapcsolatot távolabb élő családtagjaikkal, ismerőseikkel részben elektronikus levelekben, részben a közösségi oldalakon. A felmérések szerint minél fiatalabb valaki, annál több időt tölt a virtuális térben. Az Európai Unió több országában készült kutatás azt igazolja, hogy az az életkor, amikor a gyerekek először lépnek ki az online világba, rohamosan csökken.
Vajon tisztában vagyunk-e vele, hogy az internetes tartalmak böngészése során milyen adatokat osztunk meg magunkról és családunkról, és ezeket az adatokat kik és mire használják? Az állampolgárok online személyes adatait gyakran tudtuk és beleegyezésük nélkül gyűjtik a cégek, amelyek profilt alkotnak az állampolgárok viselkedéséről, hogy aztán a hirdetők személyre szabott hirdetésekkel bombázhassák a gyanútlan felhasználót. Ez nem csupán vásárlásra ösztönöz, de befolyásolhat, alkalmat nyújt a félrevezetésre, megtévesztésre.
Ez a probléma ma már mindenkit érint, és ez a felismerés vezette a nyolc országból verbuválódott kutatókat, hogy a CSI-COP projekt keretében az állampolgárokhoz forduljanak, akik egyrészt ingyenes képzés keretében tanulhattak az online adataik védelméről, másrészt önkéntes civil kutatóként a gyakorlatban vizsgálták, hogy kik és hogyan követik adataikat az interneten, értékes kutatási eredményekkel segítve a projekt szervezőinek munkáját. Az Európai Unió fontosnak tart minden olyan kezdeményezést, amely bevonja az állampolgárokat a tudományos kutatásba, és együttműködést teremt a civilek és a kutatók között, hiszen az állampolgárok önkéntes civil kutatóként képesek megbízható tudományos ismereteket előállítani, a tudománynak pedig reagálnia kell az állampolgárok igényeire és az őket foglalkoztató témákra. Ezért az Európai Unió a Horizont 2020 kutatás-fejlesztési program keretében támogatta a CSI-COP „Civil kutatók vizsgálják a sütik és appok GDPR megfelelőségét” c. projektet, amelyben magyar konzorciumi partnerként a Nők a Tudományban Egyesület vállalt fontos feladatokat.
A projekt eredményei megtalálhatók a projekt weblapján: https://csi-cop.eu. A civil kutatók által weboldalakon és okostelefonos alkalmazásokban feltárt nyomkövetőket tartalmazó, szabadon hozzáférhető és kutatható adattár júniustól lesz elérhető a honlapon.
A kutatók éjszakája konzorcium tagjai is aktívan részt vettek az eseményen, erősítve a projektek közötti szinergiákat.