Szinte megoldhatatlan ördöglakatok, kaleidoszkópkészítés, tőzsdei szimuláció, rejtett összefüggések a Dobble kártyapakli mögött, gyönyörű geometriai formák a természetben. Tarts velünk!
Dobble-pakli matematikus szemmel és geometriai színezések modern köntösben
Tudtad, hogy a népszerű kártyajáték, a Dobble egyszerű, pár szóval elmondható szabálya ellenére komoly, rejtett matematikai alapokra épül? A Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet foglalkozásán bepillantást nyerhetsz a társasjáték mögöttes matematikájába, sőt, kiderül az is, hogyan készítheted el a saját Dobble-paklidat. A kutatóintézet másik programján olyan, geometriai színezésekhez kapcsolódó problémákat vizsgálnak, melyek megoldásában jelentős szerepet játszottak nagy számítási kapacitást használó módszerek. Sorra veszik a már klasszikussá vált négyszín-tételt, gömbök optimális pakolási sűrűségének meghatározását 3, 8 és 24 dimenzióban, valamint az Erdős-Moser sejtést, melyet a mesterséges intelligencia segítségével a Rényi Intézet munkatársai bizonyítottak.
Játékos matematikai alkotóműhely
Tegyél izgalmas utazást a matematika és a művészet határtarületén, és válj magad is alkotóvá! Készíts kaleidoszkópot számítógép segítségével, alkoss különböző térbeli testeket vagy próbáld ki a Saxon Szász János képzőművész által feltalált geometriai játékot! A Budapesti Metropolitan Egyetemen több munkaállomáson alkothatsz több tematikában. A programra 9-től 99 éves korig várják az érdeklődőket.
A természetben megfigyelhető geometriai formák és mintázatok a kezdetektől fogva érdekelték az embereket, ezért próbálták megfejteni, hogy írhatók le szavak helyett a matematika eszköztárával. Ezek közül a legismertebbek a Fibonacci-számok és az aranymetszés szabálya. Gyönyörű természeti képekkel, videókkal és a kreatív alkotás lehetőségével várnak téged a Semmelweis Egyetemen.
Tőzsde – társasjáték – matematika
Hogyan alakulnak a tőzsdei árak? Milyen matematikai eszközökkel lehet leírni a mozgásukat? Egy társasjáték keretében végzett szimulációval keresik ezekre a kérdésekre a választ a Budapesti Gazdasági Egyetemen. Csatlakozz te is! A résztvevőknek az épületbe lépéskor gyűjtőfüzetet adnak, melybe az egyes programok után aláírást kapsz. Ha legalább két aláírást összegyűjtesz, ajándékcsomag a jutalmad.
Ördöglakatok és logikai játékok
Ha ellátogatsz a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetbe, több száz egyszemélyes logikai játékot próbálhatsz ki az egészen könnyűtől a majdnem megoldhatatlanig. Az ördöglakatok egy része a világ leghíresebb játékkészítőinek műhelyéből származik, ugyanakkor jó néhány olyan játék is terítéken lesz, amit bárki el tud készíteni otthon is, akár a fiókban lapuló hétköznapi tárgyakból. A játékot elméleti előadások színesítik majd.