Robotkutya, táncoló robot, legórobot – minden, ami robot a Kutatók Éjszakáján

A robotok és a robotika képesek legyőzni betegséget és időt, értik az emberi nyelvet, szórakoztatnak, versenyre késztetnek – de van tőlük félnivalónk? Szemezgess a Kutatók Éjszakája programjai között, hogy ne maradj válasz nélkül!

Fedezd fel a robotika világát! – KUKA és UR robotok akcióban

Készen állsz rá, hogy a saját kezedben tartsd a technológia irányítását? Az Óbudai Egyetem Alba Regia Karának robotlaborja most lehetőséget kínál, hogy interaktívan ismerkedj meg a KUKA és UR robotokkal! Lépj be a robotvezérlés izgalmas világába, és próbáld ki, hogyan működnek ezek a korszerű ipari robotok. Vezess komplex mozgásokat, programozz élőben, és tapasztald meg, milyen lehetőségek rejlenek a robotikában.

Pepper, a robot

Pepper, a humanoid robot a fenti helyszínen köszönti a látogatókat. A SoftBank Robotics által gyártott, kereskedelmi forgalomban kapható robot társalog, mesél és táncol. Mesterséges intelligencia segítségével felismeri az embereket, megbecsüli a nemüket és korukat. Ismerkedj meg vele személyesen!

Mérkőzz meg a Rubik-kockát kirakó robottal!

Idén ünnepelte 80. születésnapját Rubik Ernő, a Rubik-kocka feltalálója, találmánya, a Rubik-kocka pedig 50 éves lett. A Soproni Széchenyi István Gimnáziumban erről a dupla ünnepről emlékeznek meg, melynek keretében kipróbálhatod, le tudod-e győzni robotjukat a Rubik-kocka kirakásában. Saját kockát érdemes vinni a programra.  

Intelligens robotkutya

Gyere és játssz az intelligens robotkutyával! A felhőből irányított robot a mesterséges intelligencia segítségével képes felismerni emberi gesztusokat, sőt néhány egyszerűbb feladatot is megold önállóan. 

Létezik a Vasember? Robotok a rehabilitációban

Ahogy a Vasembernek segít győzni a harcban a robotpáncélja, úgy jelentek meg a rehabilitáció területén vívott küzdelemben is a robotok és technológiai újítások. Napjainkban folyamatosan nő a mozgássérült és rehabilitációra szoruló betegek száma, a robottechnológia viszont gyorsítja a betegek gyógyulását azzal, hogy mozgatja, járattatja vagy épp stimulálja őket. Ehhez komoly vizsgálati szakaszon, ún. biomechanikai vizsgálatokon kell átesniük, ahol a 3 dimenzióban végzett mozgásokat rögzítik és elemzik. A Kaposi Mór Oktatókórház Humánkineziológiai és Robotikus laborjában a modern mozgató és járássegítő robotokat, valamint 3D-s vizsgálati berendezéseket használják, ezek működésével ismerkedhetsz meg közelebbről te is. 

Etorobotika – ismerkedj meg egy vadonatúj tudományterülettel!

Hihetetlen képességű szociális robotokat bemutató videókkal találkozhatunk a hírekben, mégsem tudnánk egyetlen olyan területet sem megnevezni a való életből, ahol tényleg jellemző, hogy hasznosan tevékenykednek. Mi lehet ennek az oka? Az etorobotika egy olyan teljesen új tudományterület, ahol az állati és emberi viselkedéssel foglalkozó biológusok, valamint informatikusok és mérnökök egymást segítve kutatják, hogyan kéne a szociális robotoknak kommunikálni, együttműködni ahhoz, hogy mindenki elfogadja a segítségüket, és valóban hatékonyan váltsák ki az emberi munkaerőt.

Robotok a turizmusban és a vendéglátásban

Az intelligens robotok megkönnyíthetik a szállodák és éttermek mindennapi munkáját. A Budapesti Gazdasági Egyetem bemutatója során a turizmusban és a vendéglátásban használható robotokat és alkalmazási lehetőségeiket veszik sorra. A prezentáció közben az Enjoy Robotics Zrt. által kifejlesztett felszolgáló robotot munka közben is megfigyelheted, sőt akár beszélgethetsz is vele.

Légy robotépítő mester!

Szeretsz legózni? Szereted a robotokat? Szeretnél megépíteni és irányítani egy igazi legórobotot? Akkor irány Miskolc! Ismerd meg Maxot, a legófiút, Miát, a lególányt és Milót, a legórobotot. Légy részese egy fantasztikus legókalandnak! Teljesítsd a küldetéseket és szerezd meg a robotépítő mester címet!

A robotok elődei – önjáró mechanikus szerkezetek 500 évvel ezelőtt

A természeti lények mozgásának mesteréges utánzása évszázadok óta izgalomban tartja az emberiséget. 500 évvel ezelőtt óraműszerkezetekkel mozgatott tárgyak adták meg ezt az illúziót. Ezek a mechanikus szerkezetek kedvelt darabjai voltak a leggazdagabb műkincsgyűjteményeknek, uralkodók adták és vették őket, és persze használták is, főként hatalmuk és gazdagságuk megjelenítésére. A Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont előadásán különböző 16–17. századi mechanikus szerkezetek mozgását és művészi koncepcióját mutatják be.

Át fogja-e venni a chatGPT a hatalmat?

Az elmúlt évek egyik legnagyobb technikai fejlődése a nyelvfeldolgozás területén következett be. A mobiltelefonunk megérti a szóbeli utasításainkat, a számítógép hosszabb szövegekből kiemeli a lényeges információkat, a mesterséges intelligenciával lehet beszélgetni. Úgy tűnik, a számítógép megtanulta az emberi nyelvet. Ez valóban így van? A Szegedi Tudományegyetem előadásán azt a témát járják körbe, hogy jutottunk el idáig, milyen technológia rejlik emögött, hogyan tanulnak ezek az eszközök, mi a különbség az emberi nyelvtudás és a mesterséges intelligencia nyelvtudása között, és hogy kell-e félni attól, hogy a chatGPT vagy a hozzá hasonló beszélő robotok átveszik a hatalmat az emberiség fölött.

2024. szeptember 13.